Integral LED Low-Profile Fire Rated Downlight 70-75Mm Cut out Ip65 520Lm 6W 4000K 38 Beam Dimmable 86Lm/W White
by Integral LED
Original price
£14.99
-
Original price
£14.99
Original price
£14.99
£14.99
-
£14.99
Current price
£14.99
4000K
Cool White
Dimmable
Details
| Barcode / EAN | 5055788223405 |
| SKU | LT5055788223405 |
| Category | Downlights |
| Range | Low-profile |
| Product Type | Fire Rated |
| Finish | Matt white |
| Warranty | 3 years |
Physical Data
| Dimensions | 85 mm |
| Cut-out Diameter | 70-75 mm |
| Weight | 280 g |
| Material | Aluminium alloy, Iron, Steel |
| Application | Indoor, General Lighting |
Light Data
| Lumens | 520 lm |
| Efficacy | 87 lm/W |
| Colour Temperature | 4000K (Cool White) |
| Beam Angle | 38 degrees |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Compatible Dimmers | Varilight JQP401W |
| Rated Lifetime | 25000 hrs |
| LED Type | Chip on board (COB) |
| Fire Rating | 30, 60, 90 min |
Electrical Data
| Wattage | 6W |
| Equivalent Wattage | 40W |
| Voltage Range | 220-240V AC |
| Power Factor | 0.9 |
| Dimming | Mains dim |
| Driver | Yes |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Current Type | AC |
Environmental & Compliance
| IP Rating | IP65 |
| CE Marked | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Energy Rating | D |
| Mercury Free | Yes |
| Operating Temperature | -20 degrees C to 45 degrees C |
Packaging
| Pack Quantity | 1 |
| Package Weight | 350 g |
| Package Dimensions | 110 x 108 x 82 mm |
| Carton Quantity | 10 |
🚚 Next-day delivery on orders placed before 3pm Mon–Fri
📍 Same-day click & collect — 24 Western Avenue, Acton W3 7TZ (Mon–Fri 7:30am–5:30pm · Sat 8am–1pm)
🚚 Free delivery on orders over £50
📍 Same-day click & collect — 24 Western Avenue, Acton W3 7TZ (Mon–Fri 7:30am–5:30pm · Sat 8am–1pm)
🚚 Free delivery on orders over £50